Paskutinė ekskursija Kaimelio dvare: nauji darbai ir ateities planai
Spalio viduryje Kaimelio dvaras uždarė savo duris po įspūdingo ir intensyvaus patyriminių ekskursijų sezono. Dabartiniai dvaro šeimininkai, Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius, pripažįsta, kad sprendimas buvo nelengvas. Tačiau užbaigus vieną etapą, prasideda kitas – dvaras ir toliau ruošiasi atgimimui.
Rekordinis lankomumas ir bendruomenės indėlis
Šių metų birželio–spalio mėnesiais dvaras sulaukė daugiau nei 10 tūkst. lankytojų, daugiausia iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Marijampolės. Šis skaičius tapo Lietuvos dvarų lankomumo rekordu. Kiekvienas įsigytas bilietas buvo auka restauracijai, o kai kurie lankytojai savo noru papildomai prisidėjo prie šio unikalios istorijos objekto atkūrimo.
Dvaro šeimininkai ypatingai džiaugiasi sukurtu ryšiu su lankytojais ir dalinasi įkvepiančia patirtimi: „Šis laikotarpis priminė, kad gyvename pačiame geriausiame Lietuvos istorijos etape ir turime atsakomybę kurti dar geresnę ateitį.“
Restauracijos darbai įsibėgėja
Šiuo metu Kaimelio dvare vyksta intensyvūs restauracijos darbai. Startavo polichrominiai tyrimai, kurių dėka bus atkurtos autentiškos interjero spalvos. Tyrimų metu dvaro specialistai įrengė net 70 zondų. Dvaro teritorijoje darbuojasi aukščiausios kvalifikacijos arboristai, kurie rūpinasi šimtamečių ąžuolų, klevų, kaštonų ir liepų sveikata.
Taip pat jau projektuojamos krosnys ir gaminami virtuvės krosnies kokliai. Planuojama, kad kitą vasarą virtuvėje veiks duonkepė, orkaitė ir viryklė, primindamos istorinį dvaro gyvenimo ritmą. Atliekami ir fotogrametriniai tyrimai, kurie detaliai užfiksuos dabartinę dvaro būklę bei palengvins projektavimo darbus.
Dideli pokyčiai kitą vasarą
Jeigu darbai ir toliau vyks taip sklandžiai, kaip iki šiol, kitą vasarą dvaro lankytojai išvys svarbius pokyčius. Dvaro stogą papuoš banguotos molinės čerpės, atkurtos pagal autentišką pavyzdį, o plastikinius langus pakeis mediniai, kruopščiai restauruoti pagal rastas originalias varčias.
Atviri pažadai bendruomenei
Nors restauracijos darbai užima daug laiko ir pastangų, dvaro šeimininkai pažada, kad ateityje durys bus atveriamos ir vėl. „Kiekvienų metų vasarą, jei tik sąlygos leis, dvaras priims lankytojus – tiek tuos, kurie nespėjo apsilankyti šiemet, tiek tuos, kurie norės pamatyti pokyčius,“ – teigia K. Banys.
Kaimelio dvaro istorija ir toliau kuriasi su meile, darbu ir dideliu tikėjimu, kad ateitis gali būti dar šviesesnė. Šis unikalus projektas – tai įrodymas, kad istorijos išsaugojimas yra svarbus ne tik vietos, bet ir visos Lietuvos kultūrinis turtas.
Naujausi komentarai