Jaukus Kalėdinis vakaras Kidulių dvare

jakutis9

Renginio akimirka. Foto: M.Būblaitytė

„Sninga!” – tikriausiai, šaukė džiaugsmu netverdami vaikai ne vienuose namuose praėjusio penktadienio vakarą pažvelgę pro langą. Galbūt todėl, net šlapdribai baltai spalvinant kelius ir pievas, visi susirinkusieji jau buvo pasipuošę šypsenomis, o po itin jausmingo renginio išgūžėjo namo dar pilnesnėmis širdimis pakilaus Kalėdų laukimo.

Šakių literatų klubo moterys pradėjo šventinį koncertą literatūrine-muzikine kompozicija apie trumpą Advento laiką ir amžiną gyvenimo ratą kviesdamos dar kartą surizikuoti ir atverti naują gyvenimo puslapį pamiršus visas nuoskaudas. Jų pasirinktos, gyvenimiškos eilės skambant tyliai gitaros muzikai priminė, kiek daug mažų džiaugsmų kasdienybėje. Violeta Simonavičienė gėrėjosi nepaprasta Kidulių dvaro atmosfera ir dėkojo žiūrovams už tai, kad nuoširdžiai jau nuo pirmų eilučių dainavo kartu ir širdimis, ir lūpomis.

Elegantiškoms damoms užleidus sceną pasirodęs Kazimieras Jakutis prisipažino, kad su pavydu stebėjo literates ir po jų jaučiasi vieniša, besiblaškanti ugnis. 55 metų Lietuvos bardas, dainų autorius ir atlikėjas, kultūros veikėjas, bei verslininkas netruko įrodyti, kad nepaisant solidaus amžiaus, ugnies jam netrūksta. Priešingai, gitara ir lūpine armonikėlė grojantis atlikėjas savo kibirkščiuojančia charizma tiesiog pavergė publiką, kuri ir pritardama plojo, ir siūbavo į ritmą besimėgaudama dainuojamąja poezija.

K. Jakutis taip pat negailėjo gerų žodžių dvarui. Rimtu veidu pasakojo, kaip jie su garso operatoriumi tris dienas jojo į dvarą, kaip liks nakvoti ir domėjosi, kokie stebuklai jų laukia. Nors pats juokėsi, kad buvo pakviestas ne kalbėti, bet spėjo pasisakyti esąs aukštaitis: „Dangus juk visur tas pats?“ Šmaikščiai nusiteikusi publika ne tik suglumino dainininką imdama vardinti Kidulių kraštui priskiriamus pavadinimus, tačiau ir paklausta, koks miestas už Nemuno. „Karaliaučius!” – džiugiai nuskambėjo juokas salėje nepanorus būti sugretintais su kaimyniniu Jurbarku. Perpratęs karališką klausytojų nusiteikimą atlikėjas meilindamasis išdavė paprasčiausią receptą, kaip priversti vyrą rašyti dainas ar eilėraščius. Reiklios kidulietės nesikuklino: „Geriau tegu dainuoja…“

Klausytojai netruko pastebėti, o ir pats dailininkas prisipažino, kad nors ir pats rašo, atlieka itin daug Jono Strielkūno tekstų: “Jo man viskas tinka. Žavi tas neišorinis grožis.“ Publika ir liko sužavėta būtent tuo gyvenimišku tikrumu, gyvu garsu ir laiko subrandintu bardo balsu. „Susidraugauji akimis, širdimi… Ir iš kur ateina pabaiga?!“ – retoriškai klausė K. Jakutis prisimindamas jaunystės ieškojimus ir guosdamasis, kad dabar jau supranta, kada laikas baigti, bet vis tiek nesinori. Paskutinės dainos metu jis įsijautęs jausmingai puolė ant kelių prieš moterį pirmoje eilėje, o publika demonstruodama ne mažesnę simpatiją plojo net atsistojusi.

Dėkodama už lyrišką, brandžiai jausmingą pasirodymą, ir kviesdama dar ne kartą apsilankyti Kiduliuose Dvaro renginių organizatorė įteikė K. Jakučiui Kidulių krašto vyno butelį – ko gero patį stipriausią krašto stebuklų koncentratą, kuris ypač žiemą turėtų užburti, vyndario Juozo Vilkenio išgautu, vasarišku skoniu. Džiaugdamasi gausiu susirinkusiųjų būriu Veronika Novickaitė padovanojo kiduliečiams dar vieną mažą stebuklą – buvo įžiebta Kalėdų eglutė, kurią, kaip ir dvaro laiptus, išmoningai papuošė bendruomenės centro „Vinkšnupis“ nariai.

Ir dar…

Baigiantis metams darbais ne mažiau, nei visi kiti, užimtas Andrius Ufartas nepamiršo Tėviškės ir jo iniciatyva Kidulių dvare įsikurdino kalėdinė fotoateljė. Kaip senais gerais laikais, kai pasiruošę ir išsipuošę specialiai vykdavo pas fotografą tai ypatingai nuotraukai. Kalėdinę kompoziciją paruošė Kidulių dvaro renginių organizatorė Veronika Novickaitė, fotografavo Monika Būblaitytė. Pamirštu malonumu džiaugėsi ir patys mažiausi, ir tie, kurie dar pamena senose fotoateljė madingas, rimtas pozas. 23 dieną vėl bus siūlomos fotografo paslaugos, o kol kas dvaro muziejuje įsikūrusi ateljė atvira norintiems nusifotografuoti prie Kalėdų eglutės.

Taip pat Kidulių dvare lipant į antrą aukštą laukia dar vienas šventinis siurprizas. Kaip metų ataskaitą, „etatinė“ renginių fotografė Monika Būblaitytė pristatė savo nuotraukų parodą „Kontrastai“ ir siūlo ne tik dar kartą prisiminti gražiausias metų akimirkas, bet ir pastebėti, kokie skirtingi būna tie patys vaizdai, situacijos ir tie patys žmonės skirtingu metu. Mažyte paroda autorė tikisi įkvėpti ir kitus fotografijos mėgėjus ar kitokio vizualus meno kūrėjus eksponuoti savo kūryba dvare. Šią foto-parodą galite apžiūrėti dvaro darbo valandomis.

Jums taip pat patiktų