Kidulių dvare atidaryta Gaivos Paprastosios tapybos darbų paroda „Iš praeities į ateitį. Dienoraščiai“

„Magiškas realizmas – pavadinimas skamba taip, lyg rištų savyje kūrybą ir burtus, ar magiją, alchemiją, ar dar ką nors panašaus. Menas yra – gali būti – manau, burtai tiek, kiek jis ateina būtent iš šios mitinės erdvės, kiek kūrėjas sąmoningai yra toje savo erdvėje šeimininkas – savas jaučiasi, įsišaknijęs, laisvai joje judantis – gyvenantis… Tada meno pagalba – judinant simbolius, suvokiant pasakos siužeto pirmumą gyvenimui – galima pagydyti praeitį, sėkmingai užbaigti dabartį, modeliuoti ateitį – iš seno, manau, yra prigimtinė žmogaus teisė ir gyvenimo tikslas tai galėti.”

(Ištraukos iš Gaivos Paprastosios str. MITINĖS ERDVĖS PULSAVIMAS, Šiaurės Atėnai, 2014 m. kovo 18 d.)

dsc_0269

Parodos atidaryme – naujų idėjų gimimas

Gaiva Paprastoji pasakojo, kad dažnai girdi, jog jos darbai primena pasakas, todėl ir susirinkusiųjų parodos atidaryme klausė: „Kokias pasakas?“ Gerbėjai pripažino, kad tokias, kokių nėra girdėję ir „skaito“ tik jos darbuose, todėl užsiminė, kad mielai paskaitytų, jei užrašyta būtų tai, kas gimsta autorės vaizduotėje tapant tokius pasakiškus darbus. Gaiva tikino, kad herojai atsiranda patys, keliauja per paveikslus ir kartais visai dingsta – kad pasakos jos darbuose vyksta ir kuriasi savaime.

Paveiksluose – dienoraščiai ateičiai

„Nors rodosi skirtingi dalykai – dienoraščiai iš praeities ar dienoraščiai apie ateitį, bet iš tikro jų tema ir tikslas tie patys: pasirūpinti, jog ateitis formuotųsi pagal kaip galima pilnesnį praeities vaizdą, atstatant, atkuriant, primenant – ateičiai užfiksuojant – ko esame netekę, pamiršę, apleidę ar nebe įsivaizduojame… Nes, šlovingą praeitį turėję, išlaikys galimybę šlovei ir ateityje. O praeities nežinančiųjų, tai kokia gali būti ateitis?“ – pristato autorė parodos temą. Gaiva Paprastoji tapybą ir meninę kūrybą laiko dienoraščiu, kuriame atgula jos gyvenimo atspindžiai, mintys, viltys, džiaugsmas ar liūdesys – dalykai, kuriuos ji norėtų pasiimti į ateitį. Ji pripažįsta, kad kiekvienas menininkas savo vidinį pasaulį ištransliuoja savo kalba, pagal savą, privačią nuomonę, todėl nesitiki, kad bus visų suprasta. „Stengiuosi vėl subalansuoti, harmonizuoti pasaulį, bent jau savo darbuose, jei to negaliu padaryti realybėje: kas žino, gal to net ir užtenka?“ – svarsto menininkė.

dsc_0305

Gaiva Paprastoji – slapyvardis (pagal žolyną, lot. vad. Lapsana communis), kurį menininkė pasirinko , ėmus rašyti blogą „Kriaušių metas“. Ilgainiui taip ėmė vadintis ir kitose savo kūrybos ir veiklos srityse.

Kūrybinės kelionės nuo drabužių modeliavimo iki tapybos parodų

Kaune 1967 m. gimusi Gaiva baigusi dailės studijas, pradėjo sėkmingą drabužių modeliuotojos karjerą. Kartu su buvusia savo dėstytoja O. Kujeliene dalyvavo pirmuosiuose „Pabaltijo madų festivaliuose“ Taline ir Vilniuje – „Vilniaus Madų dienose“ 1991 m. buvo apdovanotos už kolekciją, skirtą Sausio 13 – osios aukų atminimui. Nuo 1993 m. menininkė gyvena Olandijoje, čia, bėgant metams, išbandė ir kitus taikomuosius menus – keramiką, tekstilę, iliustravimą. Kelerius metus studijavo kultūrotyrą. Senoviška kiaušininės temperos ant medžio technika tapo nuo 2007 m. 2013 m. savo darbus atvežus parodyti į Lietuvą, jau yra padariusi čia devynias personalines ir dalyvavusi keletoje grupinių parodų Kaune, Vilniuje, Raseiniuose, Ukmergėje… Jei kas autorę atsimena ar jos darbus pamėgo parodoje pernai metais Gelgaudiškio dvare, tai dabar gali pamatyti daugiau ir naujų jos darbų.

Gaiva Paprastoji jau penkeri metai rašo blogą „Kriaušių metas“ ir, ne taip seniai pradėjo blogą „Nyderladų kultūrinės impresijos“. Internetinėje svetainėje www.gaivapaprastoji.lt galima rasti dar daug papildomos medžiagos apie autorę ir jos veiklą.

Parodą galite apžiūrėti Kidulių dvaro darbo laiku nuo spalio 1 d. iki lapkričio 1d.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų

1 atsakymas

  1. Paulius parašė:

    Įspūdinga, reto šiltumo ir šviesos paroda, o šis straipsnis tikrai gerai atspindi Gaivos kaip kūrėjos esmę. Labai patiko nuotraukos. Dideliausias dėkui !!!