Rūpinkimės panemuniuose perinčių paukščių apsauga

Kreipiamės į visus žvejus mėgėjus ir poilsiautojus. Prieš pradedant žvejoti, įsitaisant salose arba ant pakrantės smėliuko ilsėtis ar žaisti su vaikais, apsidairykite aplinkui ir pasižiūrėkite ar virš galvos neklykia mažosios bei upinės žuvėdros. Jų paniką turėtų reikšti, kad kažkur netoliese yra jų lizdai.

Nemuno upės pakrantės ir salos tarp Kulautuvos ir Smalininkų yra Europinės svarbos Natura 2000 tinklo paukščių apsaugai svarbi teritorija. Ji driekiasi Kauno, Jurbarko ir Šakių rajonų savivaldybėse. Teritorija apima visą Nemuno upės vagą su joje esančiomis salomis, neišeinant už vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos ribų. Dalis teritorijos patenka į Panemunių regioninį parką. Teritorijos plotas – 3611,39 ha.

Teritorijoje peri šešios retos, Europoje saugomos paukščių rūšys. Viena jų – mažoji žuvėdra, daugelyje valstybių yra saugoma rūšis. Švygžda, tulžys ir mažoji žuvėdra taip pat įrašytos ir į Lietuvos Raudonąją knygą.

Nemunas – svarbi jūrinių erelių ir juodųjų peslių maitinimosi vieta. Šioje teritorijoje taip pat gyvena Europos Bendrijoje saugomos retos rūšys: žinduoliai – ūdra, šikšnosparniai (kūdrinis pelėausis  ir europinis plačiaausis), žuvys – upinė nėgė, Baltijos lašiša, salatis, kartuolė, paprastasis kirtiklis ir skerssnukis.

Didžiausią grėsmę saugomiems paukščiams kelia žmogus. Labiausiai pažeidžiamos yra smėlėtose Nemuno upės salose perinčios mažosios bei upinės žuvėdros. Labai svarbu, kad perėjimo metu, gegužės – liepos mėnesiais, šie paukščiai nebūtų trikdomi. Būtent žmonės (žvejai, poilsiautojai), kad ir trumpam nors pusdieniui atėję į perėjimo vietas mažina šių unikalių paukščių populiaciją.

Norime atkreipti dėmesį, kad Nemuno salose ir smėlėtose pakrantėse būna sunkiai pastebimi žuvėdrų lizdai ir jaunikliai, ant jų galima lengvai užminti. Todėl gegužės – liepos mėnesiais tokiose vietose siūlome nesilankyti. Šis laikotarpis yra ypač svarbus sparnuočiams ir nuo jo priklauso ar ir ateityje vandens telkiniuose matysime grakščias žuvėdras.

Parengta pagal Panemunių regioninio parko direkcijos info

SMALININKAI KULAUTUVA

Jums taip pat patiktų