Ateities Kiduliai: tvarkingesni, kultūringesni ir bendruomeniškesni

Praėjusio trečiadienio vakarą Kidulių dvaro laisvalaikio salėje vyko vienas iš rajono valdžios inicijuojamų susitikimų su vietos bendruomenėmis dėl pasiūlymų rengiamam Šakių rajono savivaldybės 2018-2024 metų plėtros strateginiam planui. Susitikime dalyvavo vicemeras Edgaras Pilypaitis bei regioninės plėtros skyriaus vedėjas Vitas Girdauskas ir vyr. specialistė Ingrida Maksvytienė. Taip pat, vietos problemas puikiai žinantys, Kidulių seniūnijos seniūnas Mindaugas Mykolaitis ir Kidulių bendruomenės centro „Vinkšnupis“ pirmininkas Martynas Mockevičius.

Gausiai susirinkę seniūnijose gyventojai dalinosi mintimis apie dabartinę situaciją Kiduliuose. Žinoma, netrūko ir teigiamų emocijų, ir karštų diskusijų. Apibendrinant susirinkime kilusias ir Kidulių bendruomenės centro „Vinkšnupis“ aktyvo iš anksto aptartas idėjas, kiduliečiai išskyrė kelis svarbiausius punktus, ką norėtų tvarkyti ir gerinti savo miestelyje strateginiame plane numatomu laikotarpiu.

Centralizuotai tiekiamo geriamo vandens kokybės gerinimas

Vida Galvelienė išreiškė susirūpinimą ne tik geriamojo vandens kokybe, bet ir jo tiekimu. Pasak moters, ypač vasaros metu, jis bėga labai maža srove arba jo visai nėra. Todėl buvo prašoma ne tik gerinti geriamojo vandens kokybę seniūnijoje, bet ir palaikyti deramą nuolatinį vandens spaudimą vandentiekio trasose.

Kidulių gatvių tinklo tvarkymas

Leonidas Mazuras pasisakė dėl neasfaltuotų bei kelių labai siaurų gatvelių. Kidulių seniūnui Mindaugui Mykolaičiui situacija yra žinoma, tačiau tikimasi didesnio rajono valdžios susirūpinimo. L. Mazuras siūlė taikyti kaimyninio Jurbarko patirtį šioje srityje ir išvengti kasdien gyventojams sukeliamų nepatogumų. Aptartas ir pagrindinės, Nemuno gatvės tvarkymas. Pasak gyventojų, būtina atnaujinti apšvietimą. Idėją, kaip įrengti suolelius pakelėse turi BC „Vinkšnupis“ ir, dar šiemet, ketina kviesti prisidėti vietos žmones. Pėsčiųjų ir dviračių takų įrengimas/atnaujinimas svarbus eismo saugumo užtikrinimui ir aktyvaus laisvalaikio skatinimui. Pavojų eismo dalyviams kelia ir kai kurie šulinių dangčiai, kurie vedant nuotekų sistemas atsirado važiuojamojoje kelio dalyje. Taip pat buvo išsakytas nerimas dėl pastebėto dažno greičio viršijimo kelio ruože nuo pagrindinės sankryžos link Kukarskės.

Laisvalaikio zonų įrengimas

Jau seniai kalbama apie būtinybę kurti rekreacines erdves, kurios būtų naudingos ne tik aktyvesnio laisvalaikio, bet ir bendruomeniškumo ugdymui. Seniūnijos centre, anapus ambulatorijos, norima įrengti laisvalaikio zoną: fontanas, gėlynai, vaikų žaidimų aikštelė, lauko sporto įrengimai, sveikatinimo takeliai (remiantis pasiteisinusiu „Kneipo takų“ pavyzdžiu Birštone). Neabejojama, kad tokia erdvė teigiamai pakeistų miestelio gyvenimą ir įvaizdį, sustiprintų kaip šalia miesto esančią, o ne gilaus kaimo vietovę.

Kidulių dvaro parko atnaujinimas

Daug sentimentų keliantis ir, deja, šiuo metu apleistas dvaro parkas, vienas iš miestelio skaudulių, į kurio atgaivinimą dedamos didelės viltys, mat netolimoje praeityje jame vykę renginiai rodo, kad tokia erdvė gyventojams itin svarbi. Viliamasi pradėti nuo kapitalinio elektros įvado sutvarkymo, aikštelių atnaujinimo, suoliukų arba estradinio principo sėdėjimo vietų įrengimo. Tokia infrastruktūra padėtų atgaivinti parką ne tik kaip malonų gamtos kampelį, bet ir kultūrinę erdvę. Kidulių dvaro renginių organizatorė Veronika Novickaitė taip pat palaikė šią idėją. Pasak jos, tai atvertų didesnes galimybes organizuojant veiklą bei pagerintų miestelio įvaizdį ne tik vietinių, bet ir besilankančių turistų akyse, paverstų parką traukos tašku.

Nepamirštas ir „Prisiminimų parkas“

Gerokai anksčiau, netekus erdvės kultūrinei veiklai gyventojams itin svarbiu tapo Roniaus Karopčiko įrengtas „Prisiminimų parkas“. Susirinkusieji džiaugėsi, kad yra žmogus, kuris savanoriškai rūpinasi valstybine žeme bei suteikė jai deramą laisvalaikio zonos veidą: įrengė poilsiavietes, laužavietes, sūpynes ir net šiukšlines. Poilsiavietė neturi juridinio parko statuso, tačiau apie jo siekimą ir nekalbama. Tikimąsi, kad vieta savaime liks svarbi, o dėl jos priežiūros bus rasti kompromisai tarp Kidulių seniūnijos darbuotojų bei neoficialaus valdytojo Roniaus Karopčiko.

Dvaro klestėjimo skatinimas

Daug vilčių gyventojams kelia jau patvirtintas svirno renovacijos projektas, todėl kalbėta ir apie jį. Svirne Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ vadovė Inga Navlickienė mato, jau pradėtų „Gyvenimo tempo lėtinimo užsiėmimų“ tęstinumą ir plėtrą. Kidulių dvaro darbuotojai kalbėjo apie tai, kad aktyvios veiklos ir bendruomenės įsitraukimo dėka formuojasi išskirtinis dvaro veidas. Bendradarbiaujant įvairiems specialistams gyvai pristatoma dvaro istorija, klestėjimas XIX a.: laikotarpį atspindintys kostiumai, dvaro šokių edukacijos, laikmečiui būdingų keramikinių papuošalų kūrimas. Bendradarbiaujant su vietiniu vyndariu skatinama pažintis su Tautiniu paveldu ir jo vieta šiandieniniame regiono „skonyje“. Ryškiausiu, visus metus organizuojamų veiklų, akcentu tampa, tradiciškai, rugpjūčio pabaigoje vykstanti miestelio šventė. Dėl spalvingo formato šventė tampa ne tik vietinių džiaugsmu, bet ir giminių bei draugų susitikimų priežastimi, todėl įgauna ne tik kultūrinę, bet ir emocinę vertę bendruomenei.

Nepamirštama ir dvaro oficina. Išsakyta jos pritaikymo Kidulių krašto muziejui idėja. Tokiu atveju tai taptų ir erdve naujoms edukacinėms veikloms, kurios būtų patrauklios ne tik Kidulių pagrindinės mokyklos mokiniams, bet ir turistams. Už Kidulių istorijos saugojimą pagrindinėje mokykloje šiuo metu atsakinga mokytoja Danutė Dimaitienė teigė sukaupusi ne maža eksponatų, kurie jau nebetelpa į mokyklai taikomus biurokratinius rėmus.

Po truputį, vis daugiau

Kidulių bendruomenės centras „Vinkšnupis“ jau turi aiškią idėją dėl būtino vasaros estrados atnaujinimo ir viliasi jį įgyvendinti iki šių metų miestelio šventės. Reikia tik valdžios palaikymo. Aptartas buvo ir kultūrinės bazės atnaujinimas, kurį pamažu, bet nuosekliai vykdo Kidulių dvare dirbantys specialistai. Tam, kaip ir kitoms idėjoms, jau reikia tik didesnės finansinės paramos, nes suformuotas ir poreikis, ir ateities perspektyva.

Parengta pagal BC “Vinkšnupis“ informaciją

Jums taip pat patiktų