Gurmaniškos pramogos žemdirbių krašte

Pienių vynas

Pienių vynas

Rodos dar visai neseniai apie pienių vyną žinojome tik iš Lietuviškos estrados, o šiandien šis produktas garsina mūsų mažą miestelį. Vis daugiau turistų į Kidulius atvyksta pavilioti iš lūpų į lūpas sklindančios reklamos apie čia gaminamą vyną. Sakoma, kad jo skonis vieniems primena vasarą, kitiems vaikystę, tretiems už medų saldesnius meilės bučinius ir visa ta magija telpa su dideliu atsidavimu pagaminto neįprasto gėrimo taurėje.

Vyndarys Juozas Vilkenis pats pasitinka svečius iš įvairiausių Lietuvos kampelių ir mielai supažindina su savo didžiąją gyvenimo aistra ir filosofija. Jo žmona Vida juokauja: „Atimk iš kito vyro futbolą, išgyvens savaitę kitą; atimk iš Juozo vyną… tikriausiai, nė poros dienų neištvertų.“ Būtent ji – pirmoji naujojo derliaus vynų ar naujų receptų vertintoja, kritikė ir patarėja. Kartu dalyvaudama įvairiuose renginiuose ji jau perprato lietuviško vyno specifiką, tačiau į gamybą nesikiša. Sako, turėk gerai apmokamą hobį ir niekada nereikės dirbti, taip ir J. Vilkenis džiaugiasi verslo plonybes perdavęs žmonai ir suaugusiems vaikams, mat taip pats gali atsiduoti tam, ką geriausiai moka ir labiausiai mėgsta – vyno gamybai.

Vilkenio gaminamas pienių vynas yra įtrauktas į Lietuvos tautinį paveldą, o 2014 rudenįJauno vyno šventėje „Žalias vynas” jo gaminamas Pienių vynas pelnė III vietą savo kategorijoje. Kad ir koks malonus pripažinimas, vyndarys pirmiausia siekia ne to. Gal net 130-ies metų senumo giminės vyno gaminimo tradiciją J. Vilkenis sakosi perėmęs iš savo senelio ir puoselėja viltį, kad jo anūkai darys tą patį. „Norėtųsi, kad žmonės suprastų, jog natūralus vynas skirtas ne svaigintis, o praturtinti bendravimą. Juo reikia mėgautis prisimenant, kad buvo gaminamas mūsų protėvių ir lydėjo mus daug amžių. Degustacijose kviečiame iš naujo atrasti šią mūsų kultūros dalį, iš naujo įvertinti paveldėtos tradicijos vertę.“

Pasak J. Vilkenio natūralus vynas Lietuvoje buvo gaminamas jau nuo senų senovės, tačiau 19-ąjame amžiuje, buvo išstumtas masinės gamybos. Kidulietis, kaip ir Lietuvos vyndarių asociacija, siekia grąžinti tą tikro, gero, iš vietinių gėrybių gaminamo vyno tradiciją. Jis prisimena, jog pats vyną pradėjo gaminti maždaug 1976 metais, iš senelio perėmęs vyno gamybos receptus. Dabar, tęsdamas giminės tradiciją, gamina ne tik baltą pienių vyną, bet ir šešių rūšių uogų raudonąjį vyną, taip pat rožinį vyną su mėta ir juodųjų serbentų raudonąjį vyną, kuris 2015 m. vykusiame vyno čempionate gavo bronzos medalį.

Paklaustas, kaip „Kidulių krašto vynas“ tapo gaivinamos Kidulių dvaro kultūros dalimi Juozas Vilkenis prisipažįsta, kad jau keletą metų mąstė, kaip geriau pristatyti savo produkciją. „Jau neįsivaizduojama ir vynas be dvaro, ir dvaras be vyno,“ – sako Kidulių dvaro renginių organizatorė V. Novickaitė tikindama, kad būtent dvare J. Vilkenio idėja rado deramus namus, o vyndarys džiaugiasi papildęs dvaro kultūros aruodą.

Teatrališkos vyno degustacijos, paįvairinamos dvaro šokiais nepalieka abejingų. Pristatydamas kelias vyno rūšis žiūrovų teismui ir aiškindamas jų specifiką J. Vilkenis dažniausiai taip įsijaučia į vaidmenį, kad beveik išnyksta  ribos tarp vaizduojamojo ir esamojo laiko. Jis tiki, kad publikai būtent to ir reikia, kad pajaustų tuometinę didybę, kad suprastų vyndarystės tradicijos svarbą ir vertę, kad suvoktų vyno gėrimą kaip rafinuotą ritualą, o ne besaikį, žalingą įprotį.

Kidulių miestelio šventėje, rugpjūčio 22 dieną, Kidulių dvaro kieme Lietuvos vyndarių asociacijos nariai kvies į specializuotą palapinę, kur už sutartinį mokestį, bus galima degustuoti skirtingus vynus. Gurmanišką skonių puotą ketina papildyti sūrininkai ir gal net sraigių patiekalai. „Norime, kad šventė būtų smagi, kad taptų tradicine Kidulių krašte. Tikimės, kad dauguma supras, kas yra mūsų krašto paveldas, kokios tradicijos ir išmoks tuo džiaugtis ir mėgautis kartu su mumis,“  – išreiškė savo lūkesčius J. Vilkenis.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų