Paaiškėjo geriausias 2015-ųjų metų Kidulių seniūnijos artojas

artojaia6

Renginio akimirka. M.Būblaitytės nuotr.

Šį šeštadienį Kiduliuose vyko artojų šventė. Mįsle lieka, kokia filosofija vadovaujasi sunkiosios ūkio technikos mylėtojai, bet kaip Roma nebuvo pastatyta per dieną, taip ir 10 valandą prie starto linijos niekas nestovėjo. Tiesą sakant, nebuvo nei ryškios starto linijos, nei startinio švilpuko, nei triukšmingos sirgalių minios. Kidulių seniūnijos arimuose visai kita politika. Kasmetinės artojų varžybos – darbą mylinčių vyrų šventė, o ne koks pamaivų paradas.

Sulaukę visų dalyvių ir gavę seniūno leidimą artojai vienas po kito ėmė šildyti savo traktorių variklius. Urzgiantis variklių gausmas, dūmais papsintys kaminėliai ir pradžių pradžią menantis, riekiamos žemės kvapas. Gerą pusvalandį vaikinai arė, matavo, diskutavo ir reguliavo plūgus prieš parodomąjį arimą. „Priešų čia nekvietėm”, – juokėsi varžybose dėl techninių kliūčių sudalyvauti negalėjęs Darius Ufartas, apmaudą malšindamas skoningu humoru. Išties, nepaisant rudeniško oro, atmosfera buvo labai šilta ir draugiška. Laukuose klampojančias tamsias figūras siejo nuoširdus atsidavimas žemės ūkiui. Žinoma, moteris bei merginas čia gal labiau atviliojo mylimi vyrai ir noras pamatyti tai, ko dar nebuvo mačiusios. Artojų trikovė – nauja patirtis ir dalyviams, ir žiūrovams.

Jaunuoliai su džiaugsmu ant pjede stalo kėlė sau įprastą ūkio darbą, mėgavosi dėmesiu ir galimybe pasidalinti intymiausiomis smulkmenomis apie įvaldytą, turimą techniką. Nors varžytis panorę artojai išties dar labai jauni, bet vienintelis tikrai žalias dalykas buvo, daug dėmesio sulaukęs, traktorius „John Deere“. „Mase Ferguson 8120“ ir „Fendt Favorit 612“ apie techniką nenusimanantiems gal mažai ką sako, tačiau trijų skirtingų traktorių, su skirtingais plūgais ir vairuotojais pasirodymas buvo įdomus ir iš techninės pusės. Tikrą broliškumą parodė Tautvydas Česnaitis, paskolinęs savo traktorių panorusiam dalyvauti draugui, ir įnešė rimtą intrigą – leido pamatyti, kiek išties lemia vairuotojas, kada ir sąlygos, ir technika – tokia pat. Nors draugai ir juokėsi: „Paėmė tavo traktorių, paims ir trečią vietą”,- tačiau vaikinas per daug nesijaudino: prie šventinio stalo – ne tik prizinės vietos.

Kaip išmintingi varnai iš pasakų, paskui gerai nusiteikusį jaunimą žirgliojo ir kepurėti „ekspertai” komentuodami, kur bangos, kur posūkiai, kur greitis per didelis, kur neturėtų kyšoti ražienos. Vieni iš savo patirties dūmojo, kiti pagal naujausias Europos Sąjungos direktyvas dėstė. Be abejo, lemiamas žodis ir visi teisėjavimo malonumai be jokios konkurencijos atiteko Kidulių seniūnui Mindaugui Mykolaičiui. Jis vienas pats buvo aplinkybių priverstas atstovauti visam dideliam organizatorių būriui. Kidulių seniūnijos žemės ūkio specialistui Edmundui Janulaičiui padedant viskas klostėsi itin sklandžiai.

Keturi dalyviai burtų keliu gavo po lauko rėžį ir 15 minučių jam suarti. Buvo išaiškinta įprastinė taškų skaičiavimo sistema ir duotas startas. Laikas neprailgo ir netrukus visas būrys nusekė paskui seniūną prie kitos rungties vietos. Parodomasis važiavimas traktoriumi „Belarus MTZ 82“, vėl 30 minučių pratyboms ir startas. Čia akivaizdžiai matėsi ir dalyvių drąsa naudotis svetima technika, ir patirtis.  Ūkininkas Ramūnas Skaisgirys ne tik paskolino savo traktorių važiavimui su priekaba, bet ir rulonus paskutiniajai užduočiai. Po kiekvieno dalyvio slalomo su priekaba, priekabos statymo į „garažą“ ir rulonų perkėlimo įtampa tik augo. Mat skirtumai tarp atlikimo laiko – ne itin dideli: 15:55, 7:05, 6:45 ir 6:25.

Apdovanoti buvo visi. Skatinamąjį prizą už dalyvavimą gavo ir be prizinės vietos likęs Tautvydas Česnaitis – vienintelis Bunikių kaimo atstovas. Trečioje vietoje liko Rokas Žemaitis. Deja, šįkart jam pritrūko sėkmės, nors linkėjimus iš už jūrų siuntė net jo geriausias draugas ir bendrapavardis, pernai metų geriausias artojas Tautvydas. Marius Bakaitis viršijo draugų prognozes ir užėmė antrąją vietą.  Visus maloniai nustebino 2014 metų šventėje vien rungtyje su priekaba dalyvavęs Juozas Dimaitis. Jis – geriausias 2015 Kidulių seniūnijos artojas.

„Žemė – ne vagis, atiduos,“ – juokavo D. Ufartas, sutikęs savo laukuose priimti šį reginį ir net po jo siūlęs dalyviams pabaigti arimą iki galo. Jis pripažino, kad nedalyvavimas – savotiškas pranašumas ir susipažinęs su dalyvių galimybėmis žadėjo, kad būtinai bandys dalyvauti kitais metais. Jaunasis ūkininkas nedrąsiai pripažino tikįs, kad technika turi sielą – mat vieną dieną geriau veikia, kitą prasčiau ir sunkumus jis pirmiausia sprendžia pasikalbėdamas. Dažniausiai rusiškai. Ir kiti artojai nesiginčijo – būna, kad suveikia. Viliamės, kad kitąmet suveiks.

Kidulių seniūnijos seniūnas M. Mykolaitis džiaugėsi, kad pernykštė Bunikių kaimo bendruomenės „Kregždantė“ iniciatyva ne tik šiemet subūrė artojus draugėn, bet ir įtraukta į kitų metų planus. Renginys artojams patiko ne tik kaip oficialus jėgų pasitikrinimas, bet ir kaip puiki pramoga iš jiems kasdienių darbų. Dėmesio sulaukta iš visų kartų atstovų: ir seniausių, ir jauniausių. Žiūrovams išsiskirsčius vaikinai mielai pozavo žurnalistams ir garsiai svarstė, kad gal pats laikas pasinaudoti laimėtais Daukantiškių kaime (Gelgaudiškio seniūnija) įsikūrusios užkandinės – kebabinės „Prerija” dovanų kuponais.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų