Milžniškas šamas Palankinės kaime sugautas rankomis

Šamas

Šamas

Istorija, kaip buvo sugautas milžiniškas šamas Palankinės k. (Kidulių sen), verta dėmesio ir mūsų krašto istorijos knygos puslapio. Tuo metu sugavus 59 kg šamą, buvo galima pretenduoti į sugauto didžiausio šamo Lietuvoje rekordą, nes Lietuvoje dažniausiai pagaunami daugiau kaip 50 kg šamai. O mūsiškis gi buvo arti 60 kg.

1996 m. vėlyvą vasaros vakarą Jonaičių Algis (Lauros tėtis), Dalia Jonaitienė (Lauros mama) ir Viktoras Rastinis (jau miręs) ruošėsi į Nemuną žuvies žvejoti. Laura, būdama dar vaikas, jiems išeinat linkėjusi: „Sugaukit tokio dydžio žuvį kaip aš, kad galėčiau ją savo vaikiškame vežimėlyje vežiotis“.

Kas galėjo pagalvoti, kad dukters noras išsipildys su kaupu?

Tą vakarą visi trys žvejai išėję pažvejoti nesitikėjo, kaip papasakojo Laura, išgąsdinti ant kranto miegančios žuvies. Bet įvyko taip, kaip jie ir neplanavo, pabaidė kažką ant kranto, nes tamsoje jie negalėjo įžiūrėti, kas tas kažkas. Tai buvo didžiulė žuvis. Pabaidyta ji sujudėjo, pradėjo blaškytis, rangytis ir jau buvo bepanerianti į vandenį, tačiau kaimo žvejams nusišypsojusi laimė ir jie stebuklingu būdu ištraukė žuvį į sausumą. Tada trise ne nešę, bet dėl didelio svorio per lauką vilkę ją iki savo namų. Atstumas iki namų nemažas buvęs, apie 300-400 m.

Tik parsivilkę namo pradėjo apžiūrinėti laimikį. Iš pradžių jos net nepažinę, ilgai spėliojo, kas tai galėtų būti. Lauros pasakojimu, žvejai žuvį paguldę garaže, ėjo jos matuoti, ji buvusi žmogaus ūgio, ilgais ūsais, dideliais dantimis, oda panaši į delfino. Žuvį pasvėrė, ji svėrusi 59 kg, bet nenufotografavo, o ir ką daryti iš tokios milžinės ilgai galvojo. Istorija tikra, nutikusi visai neseniai – 1996 m.

Pagautą žuvį tąkart matė daugelis kaimo vyrų. Ėję laimikio žiūrėti vyrai dar spėliojo, ir kaip galima buvo tokią žuvį sugauti, jie manė, kad šamas pirmiau turėjo būti motorinės valties primuštas.

Žuvies gaudymo jaudulio, sugautos žuvies vaizdo Jonaičių šeima negali pamiršti iki šiol.

(Lauros Jonaitytės pasakojimas)

Jums taip pat patiktų