Vokiečių kalbos dieną kiduliečiai šventė kartu su visa Lietuva

Šakių rajone vieninteliai kiduliečiai tapo projekto „Ö kaip vokiškai?“ dalimi. Į kvietimą prisijungti prie Vokiečių kalbos dienų atsiliepė daugiau kaip 200 institucijų iš visos šalies. Darželiai, pradinės mokyklos, progimnazijos, gimnazijos, universitetai, draugijos, bibliotekos, kultūros ir verslo įstaigos bei daug kitų 2016 m. spalio 20 d. arba aplink šią datą rengė parodas, viktorinas, ekskursijas, linksmas pamokėles, informacinius renginius, karjeros dienas, teatro pasirodymus, diskusijas arba kitas akcijas, susijusias su vokiečių kalba.

dsc_0007

Užsienio kalba – ne baubas

Kidulių pagrindinės mokyklos vokiečių kalbos vyr. mokytoja Jolita Valavičienė juokiasi, kad pirmiausia skelbimu susidomėjo dėl didelės meilės šiai kalbai. Iniciatyvos ėmėsi įsitikinusi, jog tokio pobūdžio renginiai padeda populiarinti kalbą, sudominti moksleivius ir atsikratyti mito, kad vokiečių kalba – neįmanomai sunki. Miestelio ir mokyklos bendruomenei skirtas projektas leido moksleiviams patirti, kiek daug vokiečių kalbos yra netgi jų pačių kasdieniame gyvenime. Į projektą buvo įtraukti ir kiti mokytojai, seniūnijos darbuotojai, šeimų nariai ar pažįstami.

Meilė iš pačių šaknų

Organizuodama veiklą vokiečių kalbos dienai paminėti J. Valavičienė dar kartą įsitikino, kad kiduliečius su šia kalba labiausiai sieja šaknys. Keletas moksleivių įsitraukė į projektinį darbą „Mano šeimos istorija“ ir ieškojo sąsajų su Vokietija. Kaip teigė mokytoja, buvo užkabintas dar tik pats paviršius, tačiau, nustebinta bendruomenės noro kalbėtis šia tema, tiki, kad kitų metų renginyje galės pristatyti jau solidesnius rezultatus. Žinoma, ryšių su Vokietija turi ne kiekviena šeima Kiduliuose, tačiau istorinės vokiečių kalbos įtakos šio krašto vystymuisi nepaneigsi. Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Danutė Dimaitienė pristatė pranešimą „Vokiečių kalbos žodžiai Kidulių krašto tarmėje“. Vertimo nereikėjo tokiems žodžiams kaip „stuba“, „biškį“, „malevoti“ ir pan., kurie girdimi ne tik iš senolių, bet ir prigiję kiduliečių kasdienybėje taip, jog atrodo savi, o ne pasiskolinti.

Prisiminė vokiškąjį savo istorijos periodą

Ketvirtadienį Kidulių dvare įvyko dvi savaites trukusios veiklos baigiamasis renginys. Dvaras trumpam grįžo į tuos laikus, kai sienos buvo pripratusios prie vokiškų pašnekesių ir dainų, o dvaro ponia (Kidulių dvaro renginių organizatorė Veronika Novickaitė) ir ponas (Kidulių bendruomenės „Vinkšnupis“ pirmininkas Martynas Mockevičius) papasakojo apie dvaro istoriją. Renginyje dalyvavo įvairių klasių mokiniai ir keletas garbių svečių. Muzikos mokytoja Skirmutė Janulaitienė su moksleiviais paruošė kelias linksmas vokiškas dainas. Taip pat vyko įvairios viktorinos, vertimo užduotys, žaidimai susiję su vokiečių kalba. Mokytoja J. Valavičienė negailėjo komplimentų l.e.p. Kidulių pagrindinės mokyklos direktoriui Robertui Sakui ir jo pavaduotojai Gražinai Bartkuvienei patvirtinusiems, kad senas žinias puikiai atgaivina aktyvi kalbinė aplinka. Visi svečiai ir aktyvūs renginio dalyviai buvo apdovanoti specialiais, vokiška atributika pažymėtais prizais, kuriuos įsteigė Goethe`s institutas.

Gyvoji istorija

Renginį paįvairino ir mokyklos informatiko Donato Žilaičio, kartu su mokiniais, sukurti trumpi filmukai. Jie publikos dėmesį prikaustė tiek rimta informacija, tiek komiškais momentais. Vienas priminė rugsėjo 26 dieną minėtą Europos kalbų dieną, kai mokiniai mokytojus kalbino ne tik vokiškai, bet ir angliškai, tikrindami jų kalbos žinias. O kitas – skirtas specialiai vokiečių kalbos dienai. Jame kiduliečiai pasakojo apie savo ryšį su vokiečių kalba, trumpai apžvelgti istoriniai ryšiai su Vokietija bei pakalbintas Kiduliuose gyvenantis vokietis Alfred’as Molski’s, kuris dalyvavo ir baigiamajame renginyje. Dalyvavusieji tikino, kad renginys neprailgo, buvo naudingas ir suteikė galimybę panaudoti bei praturtinti turimas vokiečių kalbos žinias.

Jau kuria planus kitiems metams

Nuo naujovių neatsilikti besistengianti vokiečių kalbos vyr. mokytoja Jolita Valavičienė puoselėja viltį tęsti šios iniciatyvos metu pradėtus ieškojimus ir kitais metais dar rimčiau imtis šios idėjos realizavimo. Ji džiaugiasi, kad iniciatyva sulaukė ne tik moksleivių, bet ir didelio miestelio gyventojų susidomėjimo, pažadino primirštas temas ir norą į jas gilintis. Tikimąsi, kad Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“ taps tradiciniu kasmetiniu renginiu, per kurį visa Lietuva prabils vokiškai!

Vokiečių kalbos dienų projektą „Ö kaip vokiškai?“ inicijavo šios Lietuvoje veikiančios institucijos: Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Lietuvoje, Goethe`s institutas, Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK), Vokietijos akademinių mainų tarnyba (DAAD) ir Centrinė užsienio švietimo sistemos valdyba (ZfA).

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų