Kidulių dvare svečiuojasi kolekcinis varlynas
Varlė – šaltakraujis padaras, kuris retam asocijuojasi su maloniais įspūdžiais, tačiau Aida Bunikytė – Lenortavičė, pristatydama kraštiečiams dalį savo surinktų varlių kolekcijos, ketina sugriauti šį stereotipą. Jauna moteris pasakoja, kiek daug šiltų emocijų sukelia šis neįprastas pomėgis.
Varlių kolekcininkė teigia net nuo ankstyvos vaikystės jų nebijojusi, o dėl dažnai šaltų rankų mokykloje praminta “varle” per daug nesisielojo. Būtent dėl pravardės gavus dovanų pirmas varlytes jos tapo širdžiai mielos ir nuo 2006 buvo pradėtos kaupti. Ji net ir gyvą varliuką augintų namuose, tačiau baiminasi, kad vyrui to būtų per daug. „Varlės pas mane visur: namuose, kieme, automobilyje… Vyras jau priprato. Juk jau vedė mane kartu su visom varlėm,“ – juokiasi Aida. Sutuoktinis ją kartais pagąsdina, kad pradės kolekcionuoti dramblius ir nukonkuruos jos varlytes. Kol kas namie dramblys tik vienas, o štai varlės dalyvavo ir jų vestuvėse: „Buvo varlytė, kuri laikė žiedus per fotosesiją. Dar tėvai į gamtą buvo įdėję žvakes – varles, bet jas uždegti pagailėjome.“ Nesunku patikėti, kad jaunai moteriai ši kolekcija – neįkainojama ir kiekvienas eksponatas savaip brangus.
Aidos kolekcija, ekspertų akimis, dar gana kukli – „tik“ 250 vnt. Ji sako perkanti tik tas varles, kurios sukelia emocijas, o ir dovanotų į kūdrą neišmeta: “Yra visokių – lipdukai, atvirutės, žaislai, vazonai, drabužiai, papuošalai, apatinis trikotažas… bet daugiausia – skulptūrėlės.“ Ji teigia, kad visos jos varlytės namuose turi savo vietą ir paskirtį. Kol kas kolekcijos eksponatai dar nesuregistruoti, bet jau užfiksuoti fotosesijoje. „Brangiausia varlė, pinigine prasme, man kainavo 30 eurų, o šiaip labai brangios visos. Iš pradžių daugiausia pirkdavau pati, o dabar daugiau gaunu dovanų,“ – moteris prisipažįsta, kad ne „varliškų“ dovanų dabar gauna retai. Visgi originaliausios kolekcijos varlės – pačios darytos: „Vieną padariau iš pletnės (aut. past.: musmušio), kitą iš didelio skalbinių segtuko. Sugalvoju visokių keistuolių…“ Aida teigia visos surinktos varlytės jai kažkuo ypatingos ir įdomios, kiekviena turi savo istoriją. Brangiausios, žinoma, dovanotos vyro ir KVA narių.
KVA – kolekcionuojančių varles asociacija, kuri vienija entuziastus iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Laikraštyje „Šeimininkė“ perskaičiusi apie šią organizaciją Aida ėmė galvoti, kad reikia prisijungti, mat varlių sostinė – Lukšiai – tame pačiame rajone, bet vis atidėliodavo. Galiausiai viskas įvyko savaime – kartą mama iš Marijampolės parvežė dukrai vienos KVA narės telefono numerį ir nuo 2013 metų ji stengiasi nepraleisti nė vieno „susikvaksėjimo“.
„Įstojusi į KVA supratau, kad yra dar labiau pamišusių dėl varlių nei aš,“ – juokiasi, kad ir aplinkinius paguodė žinia, jog dar nėra visai „nukvakusi“. Štai „Varlių karaliene“ tituluojama Reda Pečiulienė (birželio 1 dienos duomenimis) turi jau 2801 varlytę ir Aida didžiuojasi pažįstanti jos „kūdrą“. Moteris neprieštarautų Kidulių dvare įrengti ir ilgalaikę ekspoziciją, kaip antai kolegė Lukšių dvare turi „Varlių kambarį“, talpinantį apie 1000 eksponatų. Ji juokiasi, kad vyras tikrai apsidžiaugtų – namuose būtų laisviau, bet kol kolekcija dar ne tokia didelė, norisi ją laikyti arčiau savęs. Jau ne tik namus, bet ir automobilį praminusi „varlynu“ moteris pasakoja, kad kritikos susilaukia nebent juoko forma, o namiškiai ir draugai ją dabar dažnai meiliai pavadina „varle“. Paklausta, ar nesibaimina, kad kolekcionavimas taps liga, Aida žavingai šypteli: „O taip! Tai, greičiausiai, jau yra nepagydoma liga. Manau, kad ja sirgsiu dar ilgai.“
„Vis nuvalau dulkes, pernešu iš vieno kampo į kitą. Dar nė karto nėra kilus mintis, kad reikia mesti savo varles,“ – tikina moteris. Jos teigimu, maloniausia kolekcionieriui – gauti dovanų įdomų eksponatą. Tada jaučia, kad žmogui įdomu, kad rūpi. Varlytės iš Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Latvijos, Anglijos, Tailando ir Kinijos, tačiau kol kas dar nė viena nepatvirtino fengšui teorijos, esą varlės pritraukia pinigus. Akivaizdu, kad tokia meilė varlėms atsiperka kitaip: teigiamomis emocijomis ir naujomis pažintimis. Svečiai visada apžiūri Aidos „naminukes“, todėl ji tikisi, kad Kidulių dvare jas galės apžiūrėti visi norintys. Kas žino, gal atsiras ir daugiau bendraminčių, kurie dar neprisijungė prie KVA.
Iškilmingas parodos atidarymas vyks jau šį penktadienį, birželio 26 d., 18val. Apsilankyti Kidulių dvare ir nemokamai apžiūrėti šią spalvingą ekspoziciją kviečiame iki pat liepos 18 dienos.
Parengė Monika Būblaitytė
Naujausi komentarai