Jaunimas vėl žygiavo knygnešių keliais

Praėjusį šeštadienį, Šv. Velykų išvakarėse, Kidulių dvare vėl rinkosi žygeiviai. Šįkart būrys buvo mažesnis, bet rimčiau nusiteikęs. 12+3 km maršrutą parengęs Ričardas Žilaitis siūlė susipažinti su kitu taku ir žadėjo dar daugiau įspūdžių nei Vasario 16-osios žygyje. Jei šiemet pirmą kartą startavusi žygeivių kolona džiaugsmingai plevėsavo vėliavomis, tai antrojo žygio dalyviai buvo žymiai santūresni. Keletas jų knygnešių keliais ėjo jau ne pirmą kartą, tačiau tikina, kad kiekvienas kartas kitoks, savaip išskirtinis, mat šio krašto miškuose ne maža klaidžių vietų.

 

Žygeiviams buvo trumpai pristatyta Kidulių dvaro istorija ir šiandieninė veikla. Svečius pasitiko ne tik Kidulių dvaro renginių organizatorė Veronika Novickaitė, bet ir pats Kidulių seniūnijos seniūnas Mindaugas Mykolaitis. Kadangi V. Novickaitė jau žygiavo šventiniame žygyje, seniūnas taip pat pažadėjo prisijungti, kai pasitaikys proga.

Tradiciškai buvo pradėta nuo Sudargo miestelio aikštės, kur žygeiviai išgirdo apie knygų gabenimo ypatybes, pavojus ir Lietuvių kalbos išsaugojimo istoriją. Žygio dalyviai aplankė ir knygnešių tėvu vadinamo Martyno Sederevičiaus kapą, pagerbė jį tylos minute. Toliau ramiai žygiavo Rėžgalių miško takais iki Suvalkiečio sodybos Pervazninkų kaime. Žygeiviai itin džiaugėsi galėdami, nors ir trumpai, pamatyti suvalkietiškos buities ypatumus, stebėti kaip kepamas šakotis, mušamas sviestas, pešamos plunksnos.

Paskutinis žygio etapas – Švarcgirio miškas. Žygeiviai ne tik stabtelėjo pailsėti, užkando, bet ir smegenis pajudino – poromis atliko užduotį įrodžiusią, kad jiems trūktų išminties išsivaduoti pakliuvus žandarams. Dar dvi komandinės užduotys parodė, kaip svarbu visiems veikti kartu. Pagauti azarto vaikinai išbandė ne tik jiems užduotį laimėjusį sprendimo metodą, bet ir sudėtingesnį. Šis pareikalavo rimtesnio pasiruošimo, todėl sulaukė kolegų aplodismentų. Tai kaip mat pakėlė vėju ir keliais lietaus lašais slopintą gerą nuotaiką.

Visi sveiki, džiugūs ir pilni gerų įspūdžių sėkmingai paržygiavo į Kidulių dvarą. Tokio aktyvaus laisvalaikio užkrečiamumą liudija tai, kad nepaisant nuovargio, žygeiviai jau planavo kitą žygį. R. Žilaitis siūlo pabandyti žygiuoti naktį, kas dar labiau priartintų prie istorinės knygnešių tikrovės.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų