Kidulių dvaro metai: margi ir poniški

dvaras2016Apžvelgus Kidulių dvaro renginius 2015-aisiais metais galima džiaugtis, kad jam priskiriamas epitetas „kultūros židinys“ – ne tik sparnuota frazė. Renginių organizatorei Veronikai Novickaitei pavyko užsukti procesą, kuris jau beveik savaime įtraukia žmones. Bendradarbiaujant su Kidulių seniūnija, mokykla ir seniūnijos bendruomenių centrais atsiranda vis daugiau aktyvistų.  Dėl to gerėja kultūrinio Kidulių gyvenimo kokybė, didėja gyventojų susidomėjimas, atvyksta vis daugiau svečių iš aplinkinių vietovių ir net tolimiausių Lietuvos kampelių.

Pasiūla – kiekvieno skoniui

Tikriausiai, dar nepamirštas itin šiltas, pernykštis Juditos Leitaitės koncertas, kartu su jos drauge, pianiste M. Slobodeniuk ir dukra, smuikininke P. Daukšyte. Kalėdinis vakaras, su Šakių literatūros mėgėjų klubo moterimis ir bardu Kazimieru Jakučiu, taip pat liks atmintyje jau vien dėl išduoto recepto, kaip moteriai paversti vyrą poetu. Abejingų nepaliko nei nuoširdus populiariosios muzikos atlikėjo Aido Maniko pasirodymas, nei kapelos iš Tauragės rajono „Ringė“ koncertas po Velykų. Teatro mėgėjams buvo atvežti net trys spektakliai: Jurbarko K. Glinskio teatro – „Moters kerštas“,  Plokščių mėgėjų teatro – „Loterija“ ir Griškabūdžio kaimo teatro -„Šalaputris“.

Dalyvauti projektuose dar tik mokosi

Kidulių pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Violetai Murauskienei patarus ir paskatinus, kartu su Šakių rajono viešosios bibliotekos filialo bibliotekininke Violeta Ambrulaityte buvo parengtas projektas „Metų knygos rinkimai 2014“ suaugusiųjų literatūros grupės knygoms laimėti. Jis buvo patvirtintas ir gauti numatyti leidiniai, taip pat pasiūlyta pasikviesti norimą autorių (A. Žagrakalytė atvyko į „Sėkmės istorijas“) . Taip vienu šūviu buvo nušauti du zuikiai, o laimikiu mėgavosi ir pilnutėlė dvaro salė, ir bibliotekos skaitytojai.

Ir toliau dalijamasi sėkmės receptais

Kidulių dvaro renginių organizatorės Veronikos Novickaitės inicijuoto ir jau antrus metus sėkmingai vykdomo projekto „Sėkmės istorijos Kidulių dvare“ metu pernai kalbinti: minėtoji rašytoja Agnė Žagrakalytė, krepšinio komandos „Žalgiris“ veteranas Anatolijus Čiupkovas, profesionalus bitininkas ir nardytojas Žilvinas Macijauskas, farmacijos logistikos „Entfarma“ įmonės įkūrėjas, vaistininkas Tauras Endriukaitis ir komikas, aktorius, dailininkas Vaidas Pračkaila. Galima sakyti, kad pasikabėjimai išaugo savo pradinį formatą, nes štai kidulietis Ž. Macijauskas ne tik papasakojo savo istoriją, bet ir pristatė kolekcionuojamų suvenyrinių bičių parodą, bei surengė medaus degustaciją ir supažindino susirinkusiuosius su bitininkystės vingrybėmis. Kiduliuose gimęs ir augęs, dabar žinomas verslininkas, T. Endriukaitis puse lūpų pažadėjo rasti būdą, kaip užmegzti ryšį tarp Kidulių dvaro ir jam tėvo palikto, bei dabar labai išaugusio, farmacijos muziejaus. Žinoma, energingasis V. Pračkaila nustebino visus. Jis ne tik drauge atsivežė muzikantą Juozą Kavaliauską, bet ir parodė niekam neregėtą dalyką – dvi Zizirskienes ant vienos scenos. V. Pračkailos paroda „Laiko ratu“ dvaro laisvalaikio salėje kabėjo visą mėnesį, o vienas dovanotų paveikslų liko dvare.

Norisi surengti daugiau parodų

Be jau minėtų, buvo eksponuotos ir dvi moterų parodos:  keramikės Angelės Orlovskytės keramikos šviestuvų paroda “Suviliojo juodoji rožė” ir „KVA“ asociacijos narės A. Bunikytės – Lenortavičės suvenyrinių varlių ekspozicija. Renginių organizatorė V. Novickaitė prisipažįsta, kad liūdna, kai negali dvaro svečiams pasiūlyti jokios parodos. Šiemet ji viliasi pelnyti vietinių menininkų pasitikėjimą ir pristatyti būtent jų kūrybą, nes kaip parodė ir organizuotas Velykinių dekoracijų konkursas – paroda „Sprogstantis pavasaris“, Kidulių seniūnijoje meniškų sielų tikrai netrūksta, todėl belieka kurią nors tik prikalbinti. Paslaptingai šypsodamasi V. Novickaitė prasitarė, kad jau kitą mėnesį planuojamas renginys, kuris, viliasi ji, įkvėps ir kitus kiduliečius aktyviau dalyvauti kultūrinėje veikloje.

Didžiosioms šventėms susiburia visi

Pernai, bendradarbiaujant su Kidulių pagrindine mokykla, pati pirmoji dvaro kieme šurmulį sukėlė „Juozuko mugė“. Perkėlus šventę iš mokyklos į dvarą ji išaugo dvigubai: savo gaminiais prekiavo ne tik moksleiviai, bet ir darbščiausios gaspadinės, auksarankės ir kiti vietiniai amatininkai. Šiemet tikimasi, kad Juozų vardinės sulauks dar didesnio dėmesio, mat įsisavinus pokyčius bus lengviau išnaudoti naują aplinką, o ir apie renginį dabar žino ne tik mokyklos bendruomenė.

Bendradarbiaujant su Kidulių bendruomene „Vinkšnupis“, Voverių bendruomenės centru „Jotija“ ir Bunikių bendruomene „Kregždantė“ suorganizuota tradicinė žvejų šventė „Aukšlinės“ . Prisiminimų parke ne tik išlaikyta graži tradicija, bet ir praturtinta. Šeštosiose „Aukšlinėse“ susirinkusiuosius linksmino ir šokti kvietė Liepalotų kaimo ir Zyplių dvaro kapelos. Netrūko rungčių nei vyrams, nei moterims, nei vaikams. Buvo ir arkliukų pramogai, ir prekeivių. Susirinkusiuosius linksmino specialią programą paruošęs komikas Artūras Orlauskas – Zakarauskas. Renginį užbaigė grupės „16Hz“ koncertas ir šokiai.

Bene svarbiausia data Kiduliams – miestelio šventė. Pernai ji buvo organizuojama ne tik su Kidulių bendruomene „Vinkšnupis“, bet ir Lietuvos vyndarių asociacija. Renginys ypatingas tuo, kad nuo ankstyvo ryto prasidėjo Kidulių pagrindinės mokyklos stadione Nacionalinės mėgėjų futbolo lygos organizuotomis sporto varžybomis visai šeimai. Paskui prasidėjo linksmybės dvare, dvaro kieme ir beveik visame dvaro parke (vyndarių palapinė, prekybininkai, amatininkai, gaspadinės, koncertas, spektaklis, šokėjų pasirodymai). Galiausiai, vėl grįžo į pradinį tašką – vasaros estradoje vyko populiariosios muzikos koncertas užbaigtas fejerverkais. Šių metų renginys jau planuojamas ir užmojai dar didesni.

Šie renginiai įvyksta tik visiems susiėjus draugėn ir tuos „visus“ net sunku įvardinti. Yra daug darbo tiek ruošiant renginius, tiek juose, tiek po jų, kuris taip ir lieka nematomas nežinantiems. Geradarėmis fėjomis dažniausiai tampa kūrybingosios Kidulių seniūnijos moterys, paskui save už parankės atsitempdamos vyrus ir vaikus. Ūkine puse rūpinasi seniūnas Mindaugas Mykolaitis su seniūnijos darbuotojais. Idėjų ir galvų, bei rankų, jas įgyvendinant niekada nebūna per daug, todėl renginių organizatorė V. Novickaitė viliasi, kad šiemet atsiras dar daugiau savanorių, gelbstinčių didžiųjų švenčių metu.

Visada yra vietos veikiantiems

Dvare jau ilgiau, nei metus repetuoja ir renginių metu pasirodo, dešimties narių, XIX a. istorinių dvaro šokių kolektyvas, kuriam vadovauja Irma Svetlauskienė. Po dvaro stogu buvo priimtas projektas „Kidulių dvaro pirkliai“, kurį inicijavo Bunikių bendruomenė „Kregždantė“ bei Kidulių seniūnija, skirtas Kidulių krašto ūkininkų vaikų verslumo ir lyderystės skatinimui. Prieš Kalėdas gyventojai buvo kviečiami įsiamžinti fotografo Andriaus Ufarto inicijuotoje Kalėdinėje fotoatelje. Dvaro laiptinėje iki šiol kabo Monikos Būblaitytės fotografijų paroda „Kontrastai“, kviečianti prisiminti spalvingai prabėgusius 2015 metus. Po daugybės bandymų, gruodį pagaliau buvo nubrauktos dulkės nuo dvaro sandėliuke stovėjusių instrumentų ir muzikos vadovas Ramūnas Mozūraitis jau vis drąsiau svajoja apie suburto kolektyvo debiutą.

Ne maža lieka už kadro

Darbo buvo ir be masinių renginių. Su Kidulių pagrindine mokykla pradinukams suorganizuoti „Karjeros dienos“ užsiėmimai, o dabar ir dramos studija. Dvare lankėsi 4 užsakomosios ekskursijos, bei nacionalinės ekspedicijos „Nemunu per Lietuvą“ dalyviai. Kraštotyrininkas Vincas Kriščiūnas jiems pasakojo apie Kidulių dvaro istoriją. Dvaro šokių kolektyvas sušoko keletą šokių. Vyndarys Juozas Vilkenis pavaišino savo gaminamu Kidulių krašto vynu. Buvo surengta Julijos Macijauskienės žolelių ir medaus viktorina-degustacija. Rudenį Kiduliai galėjo džiaugtis tapę LRT projekto „Nemunu per Lietuvą“ dokumentinių filmų epizodu. Žinoma, verta paminėti ir tai, kad ne viskas ėjosi sklandžiai. Nors Kidulių dvaro renginių organizatorei Veronikai Novickaitei pavyko susidraugauti net su pačiu Kalėdų Seneliu, visgi buvo inicijuota ne maža idėjų, kurios, kaip kakta į sieną, atsimušė į kiduliečių abejingumą. Belieka tikėtis, kad prie nuoširdžiai puoselėjamo kultūros židinio apšilę kiduliečiai taps imlesni ir atviresni naujoms idėjoms, kad vis daugiau bus kuriama kartu.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų