Projektas: „Autentiškų koklių atkūrimo edukacinės kūrybinės dirbtuvės Kidulių dvare”

koklislKiduliuose restauravus dvarą ir pradėjus gaivinti kadaise čia klestėjusią ponišką kultūrą toliau ieškoma autentikos ir siekiama ją puoselėjant plėsti dvaro veiklą bei didinti patrauklumą turistams. Vienas žymiausių archeologinių radinių Kiduliuose – Dvaro krosnies koklius (1685 m.) su XVII a. Kaimelio dvarą valdžiusio Jeronimo Krišpino Kirštenšteino herbu. Kadangi jis saugomas Lenkijos nacionaliniame muziejuje Varšuvoje, siekiant praturtinti dvaro eksponatų bazę bus sukurtas šio koklio analogas. Rekonstruotas koklis visuomenei bus iškilmingai pristatytas miestelio šventės metu rugpjūčio 20d.

ceramikaKidulių dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. kaip karališkasis kaimas, priklausantis Jurbarko dvarui. Tuomet 10 Kidulių ūkininkų turėjo saugoti aplink žaliuojančias girias – didikų medžioklės plotus. Tada jis priklausė Jonui Lenartavičiui, iš kurio šias valdas 1584 m. nusipirko iš Prūsijos atsikėlęs miško pirklys, LDK iždininkas, Kauno pilies raštininkas Krišpinas Kiršenšteinas. Jo palikuonis Jonas Jeronimas Kiršenšteinas tapo žemaičių vyskupu ir mėgo gyventi tėviškėje, nes Kiduliai ir Kaimelis neturėjo nuolatinio kunigo. 1703 m. dokumentuose parašyta, kad kunigas iš Jurbarko atvykdavo kas trečią sekmadienį už tai jis kasmet iš vyskupo gaudavo po 150 auksinų; deja kartais tam sutrukdydavo Nemuno potvyniai. Pamaldas laikydavo Kaimelio ir Kidulių bažnytėlėse. Vyskupas laikė mišias per švedmetį (vien 1705 m. suteikė daugiau kaip keturis šimtus Sutvirtinimo sakramentų) ir dvare mirė 1708 m.

Kūrybinių edukacinių dirbtuvių metu užsiėmimus ves patyrę keramikai Mindaugas Rutkauskas ir Vygantas Vasaitis. Jie – VšĮ „Amatų gildijos” steigėjai ir jos nariai. Abu keramikai yra Lietuvos tautodailininkų- meno kūrėjų bendrijos nariai, taip pat priklauso eksperimentinės archeologijos klubui „Pajauta”.

Projektą iš dalies finansuoja:
LIETUVOS KULTŪROS TARYBA

Projektą remia:
GARBŪS KIDULIŲ KRAŠTO ŽMONĖS,
Šakių raj. sav. Jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų programa.

Projekto partneriai:
Kidulių pagrindinė mokykla,
Kidulių seniūnija,
Kidulių bendruomenės centras “Vinkšnupis“,
Jurbarko Vinco Grybo muziejus.

Projekto draugai:
visuomenininkės Nijolė Ūsienė, Zita Janulaitienė, Aida Bunikytė ir Vilma Gaidienė,
tautodailininkė Julija Macijauskienė,
žurnalistė Monika Būblaitytė,
keramikė Agnė Šulskienė,
kraštotyrininkas Vincas Krisčiūnas,
Ignas Kraftas.

Projektą įgyvendina:
„Kidulių jaunimo ekologinis klubas “Šerenta“.

Projekto vadovė Inga Navlickienė

Daugiau informacijos: www.kiduliai.lt

Kontaktinis asmuo – Inga Navlickienė tel.: 8 604 15444, el. paštas: auginga2000@yahoo.com

Jums taip pat patiktų