Rekordinė ekskursija Kidulių dvare

edukacijadvare10

M.Būblaitytės nuotr.

Šis šeštadienis tapo neeiline darbo diena tiek dvaro renginių organizatorei Veronikai Novickaitei, tiek dvare „besisvečiuojančioms“ damoms. XVIII a. pab. – XIX a. pr. drabužiais išsipusčiusi gausi svita smagiai šurmuliuojanti dvare ir parke pasitiko, neįprastai gausią, 40 žmonių ekskursiją.

Grupę iš Vilkaviškio pasitiko ir dvarą aprodė pats Kidulių seniūnijos seniūnas Mindaugas Mykolaitis. Jis pasakojo apie šiandieninę dvaro veiklą ir visą įsikūrimo procesą iki tol. Svečius domino informacija apie Kidulius, seniūnijos bendruomenes ir jų renginius, bei kartu įgyvendinamus projektus. Jis taip pat nepraleido progos priminti apie Voveriuose, liepos 18 dieną, vyksiančią, trijų seniūnijos bendruomenių organizuojamą, sporto šventę, bei vasaros sezono pabaigoje planuojamą Kidulių miestelio šventę.

V. Novickaitė, įkūnijusi dvaro valdytojo žmoną Jekateriną Repniną, supažindino ekskursijos dalyvius su dvaro istorija, jos valdytojų gyvenimo peripetijomis, bei kultūriniu dvaro atgimimu. Įsitvėrusi Kidulių bendruomenės „Vinkšnupis“ pirmininkui Martynui Mockevičiui – baronui Jonui von Ofenbergui – į parankę renginių organizatorė pakvietė svečius į parką. Saulės nušviestoje aikštelėje jau laukė dvaro šokėjų grupė, vadovaujama Irmos Svetkauskienės.

Elegantiškos ir iš pažiūros kuklios Kidulių dvaro viešnios buvo paprašytos prisistatyti ir pritrenkė svečius dar viena rekonstruotos istorijos doze. Benedikta Konstancija Matusevičiūtė Zaleckienė iš Veliuonos dvaro, Marija Karpytė – Pliaterienė iš Plokščių dvaro, Ponia Spurgienė iš gretimo Kaimelio dvaro, Marija Teresė Tiškevičienė – Zyplių dvaro paveldėtoja, grafienė Liudvika von Penne iš Kriūkų dvaro ir net kunigaikštienė Teklė Zubovienė iš Jurbarko dvaro – visos dalinosi įspūdžiais ir mažomis dvaro intrigomis. Įsijautęs į teatrališką priėmimą vienas svečių prisistatė esąs iš Paežerėlio dvaro. Ir išties, svečiai prisipažino sumišę, kur teatras, kur tikri pasakojimai. Sušokusios keletą šokių damos nepasididžiavo pakviesti publiką pašokti kartu.

Kidulių krašto vyndarys Juozas Vilkenis su progai deramu patosu pristatė savo amatą ir surengė svečiams degustaciją. Vieniems žymusis pienių vynas buvo naujas dalykas, kiti jau sakėsi jo ragavę – spaudos ir draugų pasakojimų suintriguoti apsilankyti jo vyninėje. Taip pat buvo pristatytas rožinis, 6 uogų vynas ir juodųjų serbentų vynas. Norėdamas sukelti intrigą išmanusis vyndarys pristatė dar dvi vyno rūšis, kurių pagrindinį ingredientą prašė atspėti. Moterims pirmasis pasirodė labai skanus, priminė, avietes, spanguoles, šermukšnių aromatus, tačiau nė vienos iš šių uogų sudėtyje nebuvo. Atsirado vienas žmogus, kuris iškarto pasakė, kad tai – burokėlių vynas. Kito vyno mįslė liko neįminta. Manyta, kad tai vyšnių kauliukai, vyšnios ar aronijos. Svečių nuostabai tai buvo rožių žiedlapių vynas. Kaip finalinis momentas buvo patiektas midus. Vyną pilstė senoviškai pasirėdęs liokajus ir žavi padavėja.

Svečiams galvas švelniai apsuko ir vyno saldumas, ir malonus dvaro ponių klegesys. Jie džiaugėsi tokiu nepaprastu priėmimu ir jaunu bendruomenės aktyvu, puoselėjančiu senas tradicijas. Ne vienas nuoširdžiai dėkojo už gerus įspūdžius, žadėjo grįžti ir atsiųsti draugų.

Parengė Monika Būblaitytė

Jums taip pat patiktų