Kidulių miestelio šventėje atgimė dvaro istorija

Praėjusį šeštadienį Kiduliuose vėl atgijo kadaise klestėjęs dvaras. Mažo miestelio šventė jau pernai viliojo senosios kultūros akcentais, tačiau šiemet pasistengta dar labiau – į renginį kvietė gyvas istorinis paveikslas. Dvarą jau ne tik Lietuvoje garsinantys XIX a. pradžios šokiai ir Kidulių krašto vynas buvo įlieti į kontekstą taip, lyg dvare būtų vykusi tikra puota.

UAN_9477

Nors prekybininkai dvaro prieigose gundė madingais skanėstais, o kieme vietoj karietų rikiavosi išblizginti klubo „Lada“ automobiliai, tarp šventės lankytojų pasirodančios išsipusčiusios damos išdavė, kad kviečiama į daug tolimesnę praeitį. Dvaro rūmuose lankytojai galėjo susipažinti su krašto delikatesais ir buvo kviečiami į Lietuvos vyndarių asociacijos narių gaminamų vynų degustaciją. Pagal klasikinius prancūziškus receptus paruoštos Egidijaus Jasevičiaus ūkyje užaugintos sraigės, sūrinės „Varinis puodas” ir Ritinių bendruomenės gaminami sūriai, vietinio bitininko Žilvino Macijausko pristatyta medaus degustacija – ekologiška ir natūrali produkcija tinkama tiek poniškai šventei, tiek kasdienio stalo praturtinimui.

Dvaro muziejaus patalpose buvo pristatyta fotografo Andriaus Ufarto darytų dvaro šokėjų portretų paroda. Tos pačios damos pasirodė ir teatralizuotame dvaro pristatyme (vadovė Irma Svetlauskienė). Susirinkusiesiems buvo priminta didinga dvaro istorija. Į buitinę gyvenimo pusę žvilgtelėti leido savanoriai įkūniję barzdaskučio (Mantas Norvilas), tarnaitės (Ieva Rogačiūtė) ir siuvėjos (Inga Būblaitytė) vaidmenis, o metraščiuose atgulusius faktus vaizdžiai iliustruoti padėjo Karybos paveldo klubo Kauno pavieto Laisvieji šauliai. Dvaro parke jie įkūrė tikrą stovyklą, ne kartą iškilmingai iššovė patranką ir noriai pasakojo apie reprezentuojamo laikotarpio gyvenimą. Užburiančia jungtimi tarp praeities ir dabarties tapo „Voicelless“ koncertas. Du žavingi violončelininkai iš Klaipėdos atliko populiarių kūrinių variacijas.

Visą savaitę prieš didyjį renginį Kidulių dvare vyko kūrybinės edukacinės keramikos dirbtuvės, kurių pagrindinis tikslas buvo dvaro krosnies kokliaus su XVII a. Kaimelio dvarą valdžiusio Jeronimo Krišpino Kirštenšteino herbu, saugomo Lenkijos nacionaliniame muziejuje Varšuvoje, atkūrimas. Užsiėmimus vedė ir su keramikos ypatybėmis dalyvius supažindino patyrę keramikai Mindaugas Rutkauskas ir Vygantas Vasaitis. Šventės metu buvo pristatytas atkurtasis koklis, o projekto iniciatorė Inga Navlickienė dėkojo rėmėjams paskirdama jo kopijas. Susirinkusiuosius taip pat sveikino Kidulių seniūnas Mindaugas Mykolaitis, Šakių rajono mero pavaduotojas Edgaras Pilypaitis ir seimo narys Mindaugas Bastys. Šventėje lankėsi ir šiam kraštui nostalgiją jaučiantys zanavykai Arvydas Vidžiūnas ir Mindaugas Tarnauskas.

Šiek tiek atitrūkti nuo scenos triukšmo ir pasivaišinti, gardžiausiais kvapais viliojo Smalininkų gaspadinės. Įvairias edukacijas vaikams parengė „Kūrybinės dirbtuvėlės“ iš Jurbarko. Kidulių bendruomenės „Vinkšnupis“ suburti vietiniai amatininkai ir mėgėjai surengė nedidelį kermošių ir kvietė įsigyti jų gaminius. Nacionalinio kraujo centro palapinėje norintieji galėjo tapti donorais.

Vakarinė renginio dalis buvo labiau skirta populiariajai kultūrai ir vyko vasaros estradoje, kur laukė įvairūs atrakcionai bei prekybininkai. Savo pasirodymais susirinkusiuosius džiugino Kidulių folklorinis moterų ansamblis, jurbarkietės Sandra Lopetaitytė (vokalas) ir Rasa Tumsytė (gitara), „Mamų ir dukrų kvartetas“ iš Šakių rajono Gotlybiškių kaimo. Vakarą su trenksmu užbaigė žinomos, sentimentus keliančios grupės „Tequila“ ir „Dinamika“. Ištvermingiausieji ir po koncerto linksminosi diskotekoje.

Parengė Monika Būblaitytė

Foto: Andrius Ufartas
Foto: Monika Bublaitytė

Jums taip pat patiktų